Hasičské desatero
Hasičské desatero
1. Nehledej v dobrovolném sboru hasičském ni zisku, ni slávy, nýbrž jen povinnosti bratrské pomoci v neštěstí.
2. Jsi-li hasičským dobrovolníkem, buď jím celou duší a celým tělem, nemáš-li dobré vůle, nejsi dobrovolníkem a jsi dobré věci na obtíž.
3. Buď obětavý a statečný, ale jednej vždy s rozvahou, zbytečně nevydávej se v nebezpečí a dbej v činnosti hasičské svého zdraví.
4. Jsi-li činovníkem, nevypínej se nad jiné, ale pamatuj, že ti, kteří Tě zvolili, očekávají od Tebe činnosti zvýšenou a všechny přednosti těla i duše.
5. Bratry své považuj za rodné, jsi-li vzdělanější, nepohrdej jimi, ale hleď se jich povznést.
6. Pamatuj, že na hasičském dobrovolníku se žádá povaha přímá, šlechetná a vlastenecká, v pospolitém jednání počestná a vlídná.
7. Užitečnost hasičského zřízení dokazuje se lépe skutky než slovy, ale zájmy hasičské dlužno vždy a všude slušným způsobem hájit.
8. Nevyvolávej ve spolku různic, sporů a pohoršení, ale přičiň se kvůli dobré věci, abys všeliké neshody přátelským způsobem zamezil nebo usmířil.
9. Máš-li na sobě čestný stejnokroj hasičského dobrovolníka, pamatuj, že nevhodným způsobem a chováním nezpůsobíš hanbu jen sobě, ale zřízení, jehož odznak nosíš.
10. Jsi-li členem hasičské dobrovolnosti, pak se tímto desaterem řiď a pak budeš dobrým hasičským dobrovolníkem.
- Vlastnosti dobrého hasiče
-
Bdělost a pohotovost.
-
Kázeň a pořádek.
-
Mužnost a neohroženost.
-
Obětavost a odvaha.
-
Opatrnost a rozvaha.
-
Svornost a rovnost.
-
Vzájemnost a důvěra.
-
Dobročinnost a láska k bližnímu.
-
Čest a poctivost.
-
Pracovitost.
-
Veselost.
-
Spořivost a šetrnost.
-
Podnikavost a vytrvalost.
-
Střídmost a mírnost.
-
Volnost a hospodárnost.
-
Prozíravost.
-
Spravedlnost.
-
Pokrokovost.
-
Láska k vlasti a národu.
Patroni hasičů a ostatních, kteří pracují s ohněm
sv. FLORIÁN
Byl správce provincie Noricum ve městě Lauriacum (dnešní rakouský Enns), v době vlády nepřítele všeho křesťanstva císaře Diokleciána. Nejprve jej císař z funkce sesadil a vyšetřující soudce Aquilinus jej nechal krutým způsobem mučit. Po bití byl Florián s kamenem na krku vhozen do řeky Emže. Jeho mrtvé tělo se zachytilo na skále, k níž podle pověsti zaletěl velký orel, i když je sám dravcem, mrtvolu sv. Floriána před ostatními dravci uchránil. Stalo se 4. května 304 n.l. Ostatky sv. Floriána pochovala zbožná paní Valerie z Lince, odkud pak byly přeneseny dvěma jáhny do Říma.
Roku 1183 byly vyžádány ostatky sv.Floriána polským králem Kazimírem a biskupem Gedeonem jako ochrana proti Rusům. Papež žádosti vyhověl. Sv. Florián má poslední místo odpočinku v tehdy nově vystavěném chrámu v Krakově. Od té doby je sv. Florián patronem Polska.
Je patronem hasičů, kominíků a všech, kteří pracují s ohněm. Jeho atributem je nádoba (vědro, putýnka) s vodou, kterou hasí hořící dům. Svátek má 4. května.
sv. BARBORA
Zemřela r.237 n.l. Je patronkou hasičů v románských zemích (Itálie, Francie) a rovněž všech, co pracují s ohněm, tedy též dělostřelců, pyrotechniků a rovněž horníků (nejen u nás). Svátek má 4. prosince.
sv. ANTONÍN, opat
Zemřel r. 356 n.l. Je patronem hasičů ve Vatikánu.
Nezaměňovat se sv. Antonínem Paduánským, populárním sv. Antoníčkem. Svátek má 17. ledna.